Skuteczność adalimumabu w leczeniu paradoksalnej łuszczycy po terapii dupilumabem u pacjenta z prurigo nodularis


Wstęp

W najnowszych badaniach naukowych przedstawiono przypadek pacjenta z prurigo nodularis (PN), u którego wystąpiła paradoksalna łuszczyca po leczeniu dupilumabem, leczona z powodzeniem adalimumabem. Prurigo nodularis to przewlekła choroba zapalna skóry charakteryzująca się intensywnie swędzącymi, hiperkeratotycznymi guzkami. Patomechanizmy PN nie są do końca poznane, jednak wiadomo, że skóra pacjentów wykazuje zmiany w gęstości nerwów i stan zapalny, w tym aktywację różnych szlaków prozapalnych. W artykule omówiono przypadek pacjenta, który po leczeniu dupilumabem doświadczył rozwinięcia się łuszczycy, a następnie pełnej remisji objawów po terapii adalimumabem.

Opis przypadku

53-letni mężczyzna z prurigo nodularis, wcześniej leczony talidomidem, rozpoczął terapię dupilumabem w czerwcu 2020 roku. Po początkowej dawce 600 mg, pacjent otrzymywał 300 mg co dwa tygodnie. Leczenie było skuteczne przez 13 miesięcy, jednak w lipcu 2021 roku zostało przerwane z powodu remisji PN. Po nawrocie choroby w grudniu 2021 roku, terapia dupilumabem została wznowiona. W lutym 2022 roku pacjent zgłosił się do kliniki z powodu zmian skórnych sugerujących łuszczycę. Pomimo leczenia miejscowymi kortykosteroidami, objawy utrzymywały się, co skłoniło lekarzy do rozpoczęcia terapii adalimumabem w marcu 2022 roku. Po trzech tygodniach pacjent zgłosił niemal całkowite ustąpienie objawów, a w czerwcu 2022 roku stwierdzono całkowitą remisję.

Dyskusja

Paradoxalne reakcje immunologiczne na leczenie biologiczne, takie jak rozwój łuszczycy po terapii dupilumabem, są coraz częściej opisywane w literaturze. Mechanizm ten może być związany z hamowaniem IL-4, które prowadzi do wzrostu aktywności IL-17, co z kolei może wywołać objawy łuszczycowe. Przypadek pacjenta z PN jest pierwszym opisanym przypadkiem, w którym adalimumab skutecznie leczy paradoksalną łuszczycę wywołaną dupilumabem, co dostarcza ważnych informacji na temat możliwości terapeutycznych w przypadku nieskuteczności tradycyjnych metod leczenia.

Podsumowanie

Przedstawiony przypadek pokazuje, że adalimumab może być skuteczną i bezpieczną opcją terapeutyczną dla pacjentów z paradoksalną łuszczycą po leczeniu dupilumabem. W kontekście rosnącej liczby terapii biologicznych, zrozumienie mechanizmów paradoksalnych reakcji immunologicznych jest kluczowe dla optymalizacji strategii leczenia pacjentów z chorobami dermatologicznymi.

Bibliografia

Sørensen Jennifer Astrup, Johansen Cæcilie Bachdal, Egeberg Alexander, Thyssen Jacob P. and Thomsen Simon Francis. Paradoxical psoriasis after dupilumab treatment of prurigo nodularis treated with adalimumab. JAAD Case Reports 2024, 52(4), 146-149. DOI: https://doi.org/10.1016/j.jdcr.2024.06.044.

Zobacz też:

anakinra.pl

Najnowsze poradniki: